Zapraszamy - Czarter statku 3 Kolory!

Niesamowite rejsy na Mazurach - sprawdź szczegóły -

Długość szlaku: 9,8 km

f_150_100_16777215_0_0_images_stories_szlak_jablonki_zolty11.jpgSzlak nadaje się na dłuższy spacer, proponuję jednak ubrać buty za kostkę, ponieważ częściowo prowadzi on leśnymi ścieżkami.

Zaczyna się i kończy na skwerku przy stacji kolejowej. Od razu prowadzi do lasu i prawie cały czas przebiega lasem. Przechodzimy tylko przez jedną osadę Buńki.Był tu kiedyś tartak napędzany kołem młyńskim i karczma dla podróżnych ale gdy usypano groblę przez jezioro dzieląc go na dwie części skrócono drogę z Ostródy do Olsztyna i Buńki leżą od tej pory poza główną drogą. W lesie za osadą jest nieduże jeziorko Głęboczek, tu można usiąść na jego brzegu i trochę odpocząć. Jego powierzchnia znajduje się ponad 18 m powyżej powierzchni jeziora Szeląg Mały. Gdy mijamy po prawej zatokę Małego Szeląga szlak skręca z drogi w ścieżkę prowadzącą wzdłuż jeziora, wkrótce trzeba przekroczyć potok płynący od zarośniętego już jeziorka, przy jego ujściu stała kiedyś leśniczówka i był most ponieważ tędy biegł główny trakt przechodzący dalej przez Buńki. Gdy wyjdziemy na szosę ukaże nam się imponującej wielkości grobla dzieląca jezioro, które niegdyś nosiło nazwę Szeląg. u jej stóp biegnie szosa a na górze jeżdżą pociągi. Przed zejściem z szosy warto zejść po schodkach i zobaczyć zabytkowy tunel z kamienia i cegły, który ma ponad 50 m długości i liczy sobie ponad 130 lat. widoczny na skręcie bunkier jest z II Wojny Światowej i służył do obrony mostu. Pod koniec trasy mijamy jeszcze drugi bunkier należący do tak zwanej Pozycji Olsztyneckiej. Wszystkich bunkrów rozlokowanych po lasach od Starych Jabłonek przez Olsztynek aż do Szczytna jest ponad sto.

Źródło: http://www.powiat.ostroda.pl

Partner

noclegi

Kontakt

ul. Nad Kanałem 17
14-100, Ostróda
Warmińsko-Mazurskie
Pojezierze Mazurskie

+48 693 848 320
+48 603 696 585

Księga Gości

Paulina
Witam, polecam to miejsce! Pokoje czyste i zadbane, lokalizacja idealna, a właściciele to przesympatyczni ludzie. Chętnie tu jeszcze wrócimy! Pozdrawiam ???
poniedziałek, 03, lipiec 2023